Potrzebne rekwizyty : duża ilość kolorowych zakrętek ( po wodzie mineralnej, sokach itd. ), powierzchnia typu podłoga, dywan , stoper, worek lub podło tekturowe, plastikowe itp., oraz chęci i uśmiech ! J
Ilość osób : dowolna
PROPOZYCJE :
,,KOLOR’’ – zabawa polega na tym, iż pojedyncze osoby – zbierają wybrany kolor zakrętek ,,na czas’’! Uwaga : ilość zakrętek – w danym kolorze – musi być taka sama. Wygrywa ta osoba, której udało się zebrać swoje zakrętki w najkrótszym czasie.
,,ŁAPÓWKA’’ – mamy 2 wersje :
a./ każdy z uczestników zabawy, kolejno – sięga tylko jedną dłonią do pudła z zakrętkami i stara się wziąć ich jak najwięcej.
b./ każdy z uczestników zabawy, kolejno – sięga dłonią do pudła z zakrętkami i stara się wziąć ich jak najwięcej – ale ustalamy wcześniej, np. 4 kolejki pod rząd. Wygrywa ta osoba, której udało się zebrać największa ilość zakrętek.
,,KOREK NA DRODZE’’ – ustalamy linię – metę oraz linię – startu ( taśmą budowlaną, skakanką, czym wygodniej…J ). Zawodnicy ustawiają swoje zakrętki – ,,auta’’ , na linii startu i na komendę – pstrykają palcami w swoje ,,autka’’ . Wygrywa ten, który jako pierwszy przekroczy linię mety.
,,POLE MINOWE’’- rozsypujemy na dywanie, podłodze zakrętki. Uczestnicy zabawy dobierają się parami. Jeden ma zawiązane oczy. Zadaniem drugiego z pary , jest tak przeprowadzić pierwszego – przez pole minowe- aby na żadną z min nie nadepnął a pomaga mu , mówiąc kierunki np. teraz w prawo, w lewo…itp.
,,ZAKRĘCONY ARTYSTA’’- zabawa polega na tym , iż każdy z uczestników, układa jakiś fantazyjny obraz z zakrętek ( podłoga, dywan , stół itp. gdzie kto chce…).
,,LOTERYJKA’’- każdy kolor zakrętki, kryje jakieś znaczenie… Trzeba to wcześniej ustalić i zapisać. Uczestnicy zabawy – w ślepo- losują po jednej zakrętce i odczytują ich znaczenie.
Np. kolor : czerwony – dostajesz od innych zebranych brawa
żółty – musisz wszystkich rozśmieszyć
biały – musisz stanąć na jednej nodze i stać tak aż minutę
szary – dostajesz od innych po 1 cukierku….
itd. ……………………..
,,CIUCIUBABKA’’ – jedna osoba ma zawiązane oczy, druga osoba – naprowadza tę osobę komendami typu : w prawo, w lewo itp. , nad rozsypane zakrętki tak aby zabrała zakrętkę w wyznaczonym wcześniej kolorze.
,,KOBLE’’- wyznaczamy dla wszystkich np. po 5 zakrętek ( ich kolor teraz nie ma znaczenia). Układamy sobie je przed sobą – na podłodze. W jednej dłoni trzymamy 1 zakrętkę, po czym podrzucamy ją do góry i szybko w te samą dłoń zabieramy następną zakrętkę z podłogi i szybko jeszcze łapiemy – już spadającą. Tak więc- w dłoni – musimy mieć już dwie. Potem wyrzucamy do góry te dwie zakrętki i zabieramy z podłogi 1 zakrętkę i …szybko łapiemy spadające 2 ; w dłoni – ostatecznie powinny być 3 itd.
Kilka dni temu, czyli 23 kwietnia, obchodziliśmy święto, wszystkich którzy kochają książki. Oczywiście chodzi o Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto zostało ustanowione 1995 r. przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.
Świat literacki tworzą poeci, pisarze, graficy, ilustratorzy, wydawcy, tłumacze, redaktorzy, księgarze, bibliotekarze, biblioterapeuci, promotorzy czytelnictwa …I oczywiście Wy kochani, czyli wszyscy, dla których książki to pasja, i którzy czerpią z nich energię.
Poniżej zamieszczony jest link. Warto, go otworzyć i poprawić sobie nasrtój piosenką „Mała książka – wielki człowiek” Mietka Szcześniaka.
Piosenka i teledysk są częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” skierowanej do dzieci, rodziców, opiekunów i nauczycieli, która ma zachęcić do codziennego czytania z dzieckiem oraz odwiedzania bibliotek.
Warto wiedzieć: czytelnictwo w Polsce wzrosło o 2%!!!
Biblioteka Narodowa 23 kwietnia 2020r. opublikowała raport dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce, którego wyniki są naprawdę optymistyczne!
W 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet pierwszy od 2014 roku zauważalny wzrost. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe, ale także takich kampanii społecznych jak organizowana przez Instytut Książki „Mała książka – wielki człowiek”, dzięki której od 2017 roku do noworodków I przedszkolaków trafiło 1 175 000 książek, a 45% przedszkolaków, którzy dzięki naszej akcji odebrali książki w bibliotekach, to całkiem nowi użytkownicy. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.